Az oldal elsősorban a rendszerváltás előtt, Magyarországon készült szifonok használatával foglalkozik, azonban természetesen léteznek modern megoldások is, ha szódavizet szeretnél fogyasztani.
Szódavíz vásárlása szikvizestől
Keress egy szikvizest (szódást) a környéken. Tudom, ez nem kifejezetten szódaszifon, de jó lehetőség, ha egyáltalán nem szeretnél beruházni. Kisebb településeken gyakran házhoz is szállítják a szódát, bizonyos rendelési mennyiség fölött. Nagyobb városokban is szinte mindig vannak szikvizes vállalkozók, akiknél be lehet szerezni a palackozott szódavizet. Ha nem találsz ilyen céget, a hipermarketekben is kapható általában szódavíz. Azonban ezt csak utolsó lehetőségként ajánlom, hiszen érdemes a helyi vállalkozókat támogatni, és nem mellesleg a környezetterhelés szempontjából is jobb közelebbről intézni a beszerzést.
Szódavíz készítése otthon
Ha otthonodban, csapvízből szeretnél szódavizet előállítani, jelenleg többféle szifon is beszerezhető belföldön.
Néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni:
- A rozsdamentes acélból készült szifonok modernebbek az alumíniumból készült termékeknél.
- A nagyobb, 2-3 literes szifon csak akkor jó választás, ha gyorsan elfogyasztod a tartalmát. Nem minden hűtőben fér el kényelmesen, és magaddal vinni is problémás.
- Célszerű jól szerelhető típust választani, melyhez utólag minden alkatrész beszerezhető, és házilag is cserélhető.
A Magyarországon, kereskedelmi forgalomban kapható szódaszifonok, betűrendben:
iSi
Az osztrák iSi vállalat világszinten ismert habszifonjairól, de kevesebben tudják, hogy szódaszifont is gyártanak. A hagyományos, rozsdamentes típus 1 literes, de készítenek századközépi stílusú, hálós borítású műanyag szifont is, melyet Sodamaker Classic néven lehet megtalálni.
LISS
A patrongyártásról ismert LISS négyféle színben készít 1 és 2 literes szódaszifonokat. Fazonjában talán ez áll legközelebb a hagyományos magyar alumínium szifonokhoz, de rozsdamentes acél anyaga miatt sokkal modernebb.
Mosa
A világ egyik legnagyobb gyártója, a tajvani Mosa is készít 1 literes szódaszifont, valamint acél palackos italkészítőt.
Szódagépek
Bár kissé eltér az oldal eredeti témájától, de muszáj megemlíteni a szifonoktól ma már elterjedtebb asztali szódagépeket is. A szódagépek használata kényelmesebb, és olcsóbb a szódaszifonoknál. Azonban a gépek az elkészült szódavizet nem tartják nyomás alatt, így a víz szénsavassága folyamatosan csökken, hasonlóan a palackozott szénsavas ásványvízhez.
- iSi Twist’n Sparkle
- Mysoda
- Sodaco
- SodaStream