A szifon fejét nem lehet lecsavarni.

A szifont nyomásmentesíteni kell, a nyomókar lenyomásával. Miután az összes gáz távozott, a fejet le lehet csavarni.

A szódavíz nem elég erős.

A szén-dioxid hideg vízben jobban oldódik. A hideg víz, az alapos összerázás és a friss patron az erős szódavíz szentháromsága. A savanykás ízt okozó szénsav kialakulásához idő kell, ezért érdemes a szódavízet nem azonnal fogyasztani, hanem 1-2 óra hűtőben történő pihentetés után. A szifonba továbbá az előírt számú patront kell becsavarni. (1 literes = 1 db, 2 literes = 2 db)

A szifont leejtettem, mi a teendő?

A habszifon és szódaszifon nagy üzemi nyomáson működik. A leejtett szifont ne használd tovább, mert könnyen sérüléssel vagy akár halállal járó balesetet okozhat!

A habszifon használaton kívül volt, és kellemetlen szaga van.

A habszifont mindig leszerelt fejjel kell tárolni. Ha ezt elmulasztották, mosogatószeres vízzel alaposan át kell öblíteni a szifont és a fejet (a tömítést ki kell szedni, és külön elmosni), és üvegmosó kefével alaposan ki kell tisztítani.

A patron betekerésekor a szódaszifonból folyik a víz a palack és a fej között.

A szifon túl lett töltve, vagy a szárgumit ki kell cserélni, mert elhasználódott.

A patron betekerése után a szódaszifonból folyik a víz a patrontartónál.

A szelepgumit ki kell cserélni, mert elhasználódott.

A patron betekerésekor nem volt hallható gáz beáramlás a szifonba.

Ha a patron régi, lehet, hogy eldiffundált belőle a gáz. Óvatosan ki kell venni a patront, és megvizsgálni rajta a záróelemet. Ha a záróelem nem nyílt ki, a kiszúrótű elhasználódott, eltört, vagy a nyakgumi nem megfelelő méretű a kiszúrótűhöz.

A patron betekerésekor sziszeg, a gáz kifúj.

A nyakgumit ki kell cserélni, mert elhasználódott.

A patron betekerésekor a szódavíz a kifolyócsövön spriccel.

A szifon túl lett töltve, a rugó nem tart ellen, vagy a tabletta gumit ki kell cserélni, mert elhasználódott.

A szifonból nem jön ki az összes szódavíz/tejszínhab.

A szifonba az előírt számú patront kell becsavarni. (1 literes szódaszifon = 1 db, 2 literes szódaszifon = 2 db, 0,25 és 0,5 literes habszifon = 1 db, 1 literes habszifon = 2 db). Meg kell vizsgálni az összes tömítést, lehetséges hogy a szifonból szökik a gáz, és elveszítette a nyomást. A felújításról bővebben a szerelési útmutatóknál lehet olvasni.

A tejszínhab folyós állagú.

A tejszínnek hidegnek, és minimum 30%-os zsírtartalmúnak kell lennie. A gyenge minőségű tejszín kis mértékben feljavítható egy evőkanál mascarpone hozzáadásával. Alaposan összerázandó. A másik lehetőség, hogy a patron betekerése után a szifon nem lett eléggé felrázva: 3-6 rázás szükséges.

A tejszínhab túl kemény, nem jön ki a szifonból.

A szifon túlságosan sokszor lett felrázva: a patron betekerése után 3-6 rázás szükséges.

A tejszínhab nem jön ki, a gáz sem távozik a szifonból.

A szeleprúd esetleg eldugult. Érdemes a szifont újból felrázni (fejjel felfelé tartva), majd fél óra várakozás után ismét tenni egy próbát.

13 Thoughts to “HIBAELHÁRÍTÁS”

  1. Marcziné Zsuzsa

    No és ha a tejszin 30 %-os, és fel is lett rázva, mégis az első nap folyósan jön ki a szifonból, csak a második napra jön belőle hab, akkor mi a teendő?
    Köszönöm Zsuzsa

    1. Szerintem többet kell rázni, hogy jobban összekeveredjen.

    2. Sándor

      Helló!

      Az volna a problémám, hogy a szódaásszifonok a nyakuknál eresztenek. Vettem új csőgumit, de mintha azzal is. Ügyelek rá mindig, hogy ne töltsem túl, de így is sokszor sziszeg ameddig rá nem erőltetem a fejet. Mit lehetne tenni? Vagy normális, hogy teljes erőből rá kell feszíteni a fejet?

      1. Én is tapasztalom ezt a problémát, de még nem jöttem rá, pontosan mi okozza. A gyanúm, hogy a korábbinál keményebb anyagból készült csőgumi – a fekete, lefolyó dugóhoz hasonló, merev műanyag/gumi – már nem szigetel olyan jól, mint a korábbi, valódi gumi anyagú elődje. Nekem segít, ha 2-3 alkalmanként szilikonzsírral megkenem a csőgumi alját és tetejét is.

    3. Ágoston Attila

      Üdvözlöm!
      Van egy hálós cseh habszifonom. Szeretném használni ezért felújítani leginkább a gázbeeresztő részét.
      Tudna ebben nekem segíteni?
      Tisztelettel :
      Ágoston Attila

      1. Kedves Attila! Sajnos nincs benne tapasztalatom. Még a hálós szódaszifonnal sem boldogultam, mert más szerszámok szükségesek hozzá, mint a LEHEL szifonokhoz.

      2. Kedves Attila! Ha még aktuális a kérdése, elérhetővé tettem a cseh szifon javítási útmutató első változatát.

  2. Andrea

    Nagyon régi szódás szifont használnék újra. (40éves)
    Belülről mehet -e tönkre a szifon? Fehér ,kemény kristályos szerű lapkák,kövecskék hullottak ki amikor tisztítottam. Mi lehet az?
    Köszönöm,
    Andrea

    1. Szerintem vízkő lerakódás lehet.

  3. Judit

    Mi lehet a hiba, ha a tejszínhab nagyon erősen spriccel mikor nyomom (akármenyire óvatosan). Olyan mintha túlnyomás lenne benne, de csak 1 normál parton van fél literes szifonban. Mikor viszonylag kevés hab van már benne akkor normálisan működik. Mit lehet ilyenkor tenni?

    1. Meg kell nézni, hogy a nyomókar tud-e szabadon mozogni, szükség esetén rugót cserélni, ha túl gyenge.

  4. Gergő

    A szeleptömítés/tabletta-gumi a szeleprúd végbe megy? Jelenleg egy peremes gumikorong van ott. Ha kicserélem akkor a kúpos felével kifelé kell behelyezni?

    1. Igen, a szeleprúd végébe kell helyezni. A peremes gumikorong akár a régi tabletta gumi is lehet, változatos módon deformálódnak.
      A kúpos végével kifelé, ahogyan az első képen van: https://www.szifonjavitas.hu/alkatresz/magyar-szifon-alkatresz/szeleptomites-a15/

Leave a Comment